Atostogos turėtų sumažinti stresą, o ne sukelti jo dar daugiau. Ir vis dėlto: didžioji dauguma darbuotojų sako, kad yra dalykų, dėl kurių jie nelaukia sugrįžimo į darbą po atostogų. Tai rodo 2020 m. „Zapier“ kompanijos užsakymu atlikta apklausa.
Taip, grįžti iš atostogų gali būti iššūkis. Poilsis ir atsipalaidavimas dažnai smarkiai kontrastuoja su darbo ritmu, o sugrįžus į kasdienybę gali kilti sunkumų prisitaikant prie įprastos rutinos. Kad šis procesas būtų kuo sklandesnis, pateiksiu keletą rekomendacijų, paremtų mano patirtimi ir mokslininkų tyrimais.
Sugrįžimo nerimas?
Prieš grįžtant į darbą po atostogų, dažnam gali kilti nerimastingų minčių, gali prasidėti nemiga, ar net galvos skausmai. Vieni šią būseną vadina sugrįžimo nerimu ar stresu, kiti – liūdesiu po atostogų ir net poatostogine depresija.
Kodėl taip jaučiamės? Staigus rutinos pasikeitimas ir būtinybė grįžti prie atsakingų ir sunkių užduočių, o ne daryti tai, ką norite, gali sukelti įtampą. Tačiau gali būti ir kitų priežasčių. Kai kurie gali jaustis nepatenkinti savo atostogomis ir gailėtis, kad sugrįžo nepailsėję. Kiti nenori grįžti į nepageidaujamą darbo aplinką.
Pasak minėtos apklausos, 37% žmonių nelaukia sugrįžimo į darbo rutiną, 31 % bijo net pagalvoti apie susikaupusį administracinį krūvį, 27 % mano, kad darbų kiekis bus milžiniškas, o 26 % ypač nerimauja dėl neperskaitytų el. laiškų ir žinučių gausos.
Ką daryti?
Pirmiausia - skirti laiko tinkamai pasiruošti prieš atostogas sugrįžimui iš jų. Labai rekomenduoju susiplanuoti laisvą, ramią dieną ar dvi namuose. Šokti į darbą vos išlipus iš lėktuvo - ne pati geriausia mintis. Jums tikrai reikės laiko išsipakuoti lagaminus, galbūt, susitvarkyti būstą, nusipirkti maisto, tiesiog pasirūpinti savimi ir nusiteikti darbui. Plačiau apie tai rašiau savo straipsnyje anksčiau.
1. Į darbo ritmą sugrįžkite palaipsniui
Normalu, kad sugrįžus į įprastą rutiną galite jausti šiek tiek „poatostoginės melancholijos“, tačiau išlikite pozityvūs ir kantrūs. Viena iš dažniausių klaidų, kurią matau, tai grįžus iš atostogų kibti į darbus bei susitikimus visu pajėgumu jau pirmąją dieną. Psichologai rekomenduoja skirti bent dieną ar dvi laipsniškam grįžimui į kasdienį ritmą. Nepulkite stačia galva spręsti visų klausimų čia ir dabar. Pabendraukite su kolegomis. Tai padės išvengti „atostogų šoko“ ir nepaskęsti bejėgiškumo jausme dėl darbų gausos.
2. Planuokite, planuokite, planuokite!
Prieš ką nors darydami, ramiai peržiūrėkite susikaupusius darbus ir prioretizuokite - susidarykite sąrašą svarbiausių darbų ir užduočių, paskirstykite jas bei aktualius susitikimus savaitės ar dviejų bėgyje. “Neskubėkite - tai yra pats strategiškiausias dalykas, kurį galite padaryti.” - teigia Peter Bregman, knygos „Leading with Emotional Courage“ autorius.
Sutelkite dėmesį į vieną užduotį vienu metu, įsivardinkite savo produktyviausią laiką ir jį naudokite svarbiausioms ir sunkiausioms užduotims atlikti. Užsitikrinkite, kad tuo metu jums niekas netrukdytų - sklandi pradžia ir net maži rezultatai pozityviai nuteiks visai likusiai savaitei.
3. Grįžkite prie savo įprastos rutinos
Rutina yra raktas į sklandų prisitaikymą. Grįžus iš atostogų, stenkitės kuo greičiau sugrįžti prie įprastų kasdienių įpročių: savo miego režimo, maitinimosi įpročių ir fizinės veiklos. Reguliarumas padės jūsų organizmui lengviau prisitaikyti ir gerai jaustis sugrįžus. Dažnai atostogos yra puikus metas subalansuoti savo režimą, suformuoti naujus įpročius ar pradėti užsiimti naujais hobiais. Jei tokių atsirado, būtinai juos įtraukite į savo rutiną, tęskite ir po atostogų. Šie nauji įpročiai padės jums jausti teigiamą atostogų efektą - suteiks laimės pojūtį ir energijos veikti.
4. Skirkite laiko refleksijai
Atostogos suteikia puikią galimybę ne tik atsipalaiduoti, bet ir pasižiūrėti į savo profesinį kelią iš šalies. Psichologai rekomenduoja skirti laiko refleksijai, apmąstymams apie savo atostogas ir mintims, kaip savo atsinaujinusią energiją galite panaudoti darbe. Galbūt jums kils poreikis nusistatyti naujus tikslus arba peržiūrėti esamus.
“Nustatykite svarbiausius dalykus, į kuriuos norite sutelkti dėmesį šiais metais. Kiekvienais metais aš išsirenku penkis pagrindinius dalykus, kuriems skiriu 95% savo laiko. Šie penki dalykai tampa atramos taškais. Be jų, viskas būtų miglota. Su jais galiu atskirti tai, kas yra svarbu ir verta mano laiko bei dėmesio, nuo to, kas nėra taip svarbu.
Prieš atidarydami poatostoginius el. laiškus, pažiūrėkite į savo penkių prioritetų sąrašą ir susiekite savo veiklas su tais prioritetais. Priminkite sau, kas yra svarbu.” - pataria P. Bregman.
5. Pertraukos ir mikroatostogos
Grįžus į darbą svarbu daryti trumpas pertraukas. Yra žinoma, kad reguliarūs, trumpi poilsio intarpai darbo metu gali padidinti produktyvumą ir sumažinti nuovargio riziką. Apie tai užsimena ir P. Bregman: - “Jūsų pirmoji diena po atostogų užduos toną naujajam jums, [...] Rezervuokite valandą pietums su kolegomis. Rytą ir popietę skirkite po dešimt minučių pasivaikščiojimams, kad leistumėte mintims paklaidžioti. Klausykitės kitų pasakojimų atidžiai. Turėsite laiko tai daryti, jei pirmąją dieną neperkrausite savo grafiko.”
Prisiminkite ir mano ankstenį patarimą užsiimti mylima veikla, planuoti savaitgalius namie ar nedideles išvykas, kurios padės atitrūkti nuo rūpesčių darbe, bei palaikys energiją ir gerą nuotaiką iki kitų ilgų atostogų. Turėjimas ko laukti suteikia papildomą motyvaciją atlikti darbus.
Pabaigai:
Grįžimas iš atostogų neturi būti varginantis ar sudėtingas procesas. Taip, sklandžiam sugrįžimui reikia kantrybės, planavimo ir pozityvaus požiūrio, tačiau taikydami šias strategijas palaipsniui, sąmoningai, reguliariai reflektuodami - į darbo ritmą sugrįšite su nauja energija, motyvacija ir be streso. Svarbiausia – prisiminkite, kad net ir kasdienėje rutinoje turite skirti laiko poilsiui ir geros savijautos palaikymui.
Comments