top of page

Darbo pokalbis be streso

Atnaujinta: 2020-11-09


Na štai, sėkmė nusišypsojo, jus pagaliau pakvietė į pokalbį dėl darbo, apie kurį jau seniai svajojate, ... ir vien nuo tos minties jūsų kūnu perbėgo virpulys? Taip jaučiatės ne jūs vienas. Dauguma žmonių sako: „Tikrai taip!” Daugeliui žmonių darbo interviu yra gąsdinantis išbandymas. Įvairių tyrimų duomenimis, apie 80% žmonių stipriai jaudinasi prieš darbo pokalbį, 65% kandidatų pradeda jaudintis jau dieną prieš, o 5% jaučia stresą, jaudinasi visą savaitę iki susitikimo.

Gera žinia, yra ta, kad galima stipriai sumažinti streso lygį prieš darbo pokalbį. To paslaptis – geras pasiruošimas pokalbiui. Tai sušvelnina dalykus, dėl kurių žmonės jaudinasi labiausiai. Šis straipsnis yra apie tai, dėl ko žmonės jaudinasi prieš darbo pokalbį labiausiai ir kaip tai sušvelninti.

Ką daryti, kad nepasakyčiau to, kas netinkama, neteisinga ar nepriimtina?

Geriausias būdas to išvengti – kruopščiai pasiruošti pokalbiui, apmąstyti, o dar geriau užsirašyti, ką norite pasakyti, kaip save pristatysite, kokias savybes ir patirtį pabrėšite, kad pademonstruotumėte jog geriausiai atitinkate kandidatui į šią poziciją keliamiems reikalavimams. Apgalvokite žodžius, kuriuos naudosite, kad jie skambėtų profesionaliai, ir nenaudokite gatvės žargono. Būkite geriausia savo versija.

Elkitės tikroviškai ir nuoširdžiai, remkitės savo patirtimi, pavyzdžiais, kad argumentuotumėte, kodėl geriausiai tinkate ieškomai pozicijai. Jei pozicijai reikalingos patirties neturite, pademonstruokite kada ir kaip ją įgysite, bei kokių reikalingų pozicijai asmeninių savybių ir įgūdžių turite. Daugiausia streso ir nemalonių situacijų kyla tuomet, kai kandidatas bando pateikti save kitokiu, nei yra iš tikrųjų.

Susirinkite visą įmanomą informaciją apie įmonę ir poziciją prieš eidami į pokalbį. Paprastai atranką vykdantys darbuotojai pokalbio pabaigoje suteikia galimybę kandidatui užduoti klausimus. Užduodami prastus klausimus, kurių atsakymai yra įmonės svetainėje, arba neturėdami klausimų, galite sumažinti savo galimybes įsidarbinti. Taigi, paruošite porą specifinių klausimų atranką vykdančiam žmogui apie poziciją ir įmonę, kurie pademonstruotų jūsų tikrą susidomėjimą ir apsiskaitymą.

Kaip sukurti gerą pirmąjį įspūdį?

Geram pirmam įspūdžiui sukurti ir savo streso lygiui sumažinti svarbu tinkamai suplanuoti savo laiką iki darbo pokalbio. Susidėliokite dieną taip, kad tikrai atvyktumėte į pokalbį laiku, likus maždaug 5 minutėms iki sutartos pokalbio pradžios. Vėlavimas gali kardinaliai sumažinti jūsų galimybes gauti darbą, kurį kitu atveju galėjote gauti. Jei atvykote gerokai per anksti, pasivaikščiokite netoliese, pailsėkite, susikaupkite ir ateikite į susitikimą laiku.

Gali būti, kad pradedate kurti pirmąjį įspūdį anksčiau, nei galvojate. Pavyzdžiui, jei kylate liftu ne vienas, jūs nežinote, kas tas žmogus. Maloniai pasisveikinkite, galite ką nors pasakyti apie orą. Priėję prie administratoriaus(-ės), nusišypsokite, pasisveikinkite, prisistatykite, pasakykite su kuo atvykote susitikti. Atranką vykdantys specialistai dažnai pasiteirauja administratoriaus (-ės), kaip atvykęs kandidatas elgėsi, kokį įspūdį sudarė, nes tai leidžia suprasti, koks jūs būsite kolega, jei jus įmonė įdarbins.

Susitikus su atranką vykdančiu žmogumi labai svarbus akių kontaktas, šypsena ir tinkamas rankos paspaudimas. Visa tai, rekomenduojama pasitreniruoti iš anksto prieš veidrodį ar su draugais.

Kaip sužinoti, ko kompanija iš tiesų ieško?

Investuokite savo laiką, kad surastumėte kuo daugiau informacijos apie kompaniją ir poziciją. Naudokite visus įmanomus kanalus: įmonės svetainė, apžvalgos verslo portaluose, žurnaluose, laikraščiuose. Pasidomėkite per draugus, pažįstamus, buvusius mokslo draugus ir bendradarbius. Tikėtina, kad kažkas kažką galės pasakyti. Tinka visi šaltiniai, išskyrus apkalbas.

Jei iš tiesų nieko jokiais kanalais negalite gauti – paklauskite tiesiai atranką vykdančių darbuotojų. Paprastai jie vertina darbuotojus, kurie nori išsiaiškinti ir suprasti kur pretenduoja. Tai rodo kandidato atsakingumą ir rimtą požiūrį į būsimo darbo paiešką.

Kaip tinkamai pristatyti savo žinias ir įgūdžius darbdaviui?

„Parduoti save“ per darbo pokalbį yra keblu daugeliui žmonių. Turint omenyje dar vis labai dažną lietuvišką kuklumą, konstruktyviai ir ramiai pristatyti savo privalumus ir sugebėjimus per pokalbį, daugeliui yra iššūkis. Gera žinia, kad tinkamas pasiruošimas ir praktika padeda tai atlikti puikiai.

Treniruokitės garsiai įvardinti savo pasiekimus. Išnagrinėkite savo gyvenimo aprašymą (ang. CV) ir iš kiekvienos darbo pozicijos pasirinkite vieną – du svarbiausius dalykus, kuriuos norėtumėte pabrėžti, galėtumėte pateikti konkretų darbinį pasiekimo pavyzdį. Užsirašykite tai ir treniruokitės garsiai pasakyti duše, prieš veidrodį, savo artimiesiems ir draugams.

Kuo geriau pasiruošite iki pokalbio, tuo geriau jausitės jo metu, patirsite mažiau streso ir padidinsite savo galimybes gauti darbą.

Kaip būti tikram, kad tinkamai pasiruošėte?

Gerai pasiruošti pokalbiui - tai ne tik perskaityti kompanijos svetainėje paskelbtą informaciją bet ir pasidomėti kompanijos industrija bendrai, jos pagrindiniais konkurentais, partneriais, ką apie kompaniją rašo spauda, kokie jos pasiekimai, ką ji skelbia socialiniuose tinkluose. Iš tos informacijos kils dalykiški ir konstruktyvūs klausimai darbdaviui. Taip suprasite, kokiu būdu geriausia save pateikti, ką labiau pabrėžti, kokius žodžius ir terminus naudoti.

Pasiruošimas pokalbiui priklauso tik nuo jūsų, kiek tam skyrėte savo laiko ir energijos. Pradėkite ruoštis pokalbiui kuo anksčiau, nepalikite visko paskutinei dienai. Pradėję anksčiau, turėsite laiko paieškoti papildomos informacijos apie įmonę, poziciją ir atranką vykdančius darbuotojus. Taip pat bus laiko geriau apgalvoti ir pasirašyti, ką norite pasakyti per pokalbį apie save, kokias savo savybes, kokius pasiekimus, svarbius tai pozicijai ir kompanijai, ypatingai pabrėšite. Apgalvokite, kokių klausimų per pokalbį galite sulaukti ir pasiruoškite, kaip į juos atsakysite. Būtinai numatykite laiko pasitreniruoti.

Gerai pasiruošęs labai ženkliai sumažinsite savo nerimo ir streso lygį prieš pokalbį, o tai padės jums geriausiai, kaip tik galite, pristatyti savo patirtį ir save kaip tinkamiausią kandidatą susitikime.

Jei šios informacijos neužtenka arba nežinote kaip pradėti, rekomenduojame kreiptis į specialistus.

Sėkmės!

94 peržiūros0 komentarų

Comments


bottom of page