top of page

Kodėl verta skaityti vaikui garsiai?

Atnaujinta: 2020-11-15

„Jei norite kad jūsų vaikas būtų protingas – skaitykite jam pasakas. Jei norite, kad jis būtų labai protingas – skaitykite jam daug pasakų.“ Albertas Einšteinas


Vaikai labai daug išmoksta ne tik stebėdami mus, suaugusius, bet ir iš knygų, kurias pradžioje mes jiems skaitome, o vėliau jie skaito jas patys. Daugelis pasakų yra senesnės, nei dauguma šalių, išliko ilgiau, nei dauguma kultūrų ir pastatų, kuriuose jos pirmą kartą buvo pasektos. Pasakos bei istorijos yra stebuklingas portalas, kuris gali nunešti bet kokio amžiaus žmogų į kitas vietas, suteikti galimybę atrasti kitas realybes. Tačiau šalia to, skaitymas turi labai praktinę naudą ir yra labai svarbi veikla vaikams. Jis ne tik išplečia vaiko žodyną, padeda išmokti skaityti bei rašyti, skaitymas vaikui garsiai padeda jam suvokti įvairius dalykus apie pasaulį, gyvenimą, žmones ir save. Taigi, kodėl verta vaikui skaityti garsiai?

Pirma, reguliarus susikoncentravimas į skaitomą istoriją, moko vaiką susikaupti. Suaugusiajam gali atrodyti, kad beprasmiška skaityti mažam vaikui, kuris nuolat varto puslapius, bado pirščiuku į paveikslėlius ir mėto knygą. Tačiau nuolat pasakodami apie tai, kas nupiešta paveikslėliuose, skaitydami vaikui nuo mažumės išmokome jį susikaupti vis ilgesniam laikui.

Skaitymas garsiai vysto atmintį. Tam, kad vaikas suvoktų istoriją, jam reikia įsiminti personažus, aplinkybes, įvykių detales. Tai nupina istoriją ir moralą, kurie ugdo skaitytoją, formuoja jo pasaulėžiūrą ir vaizduotę. Beklausydamas pasakų, istorijų vaikas labai daug sužino apie pasaulį, kitas vietas, santykius, įvykių sąsajas. Visa tai yra už jų asmeninės patirties.

Tai, kas vyksta skaitomoje istorijoje, skatina vaiką užduoti klausimus. Tuomet tėvai turi puikią galimybę kalbėtis su vaiku apie tai, kas vyksta istorijoje, panaudodami ją mokymosi patirčiai. Skaitant įvairias knygas vaikas išgyvena kitų gyvenimus, patirtis, kitokias idėjas, įsitikinimus, nei kasdieniame gyvenime. Tai plečia jo akiratį, atveria juos kitokiai, nei jų pačių realybė.

Skaitymas garsiai yra puiki treniruotė smegenims. Kuo daugiau treniruojamės, tuo geresnių rezultatų pasiekiame, tuo daugiau vaikas išmoksta. Kuo daugiau skaitome vaikui, tuo daugiau plečiasi jo žodynas už kasdienio buitinio gyvenimo žodyno ribų. Jis girdi žodžius ir frazes skirtingomis temomis, kurios greičiausiai kitu būdu jo nepasiektų. Klausydamas kaip kiti kalba ir skaito, vaikas ugdo kalbėjimo ir minčių formulavimo įgūdžius. Skaitydami savo vaikui suteikiame galimybę jam girdėti mūsų kalbos garsus, žodžių skambesį, o tai bus labai svarbu vėliau jam pačiam mokantis skaityti, formuluoti ir išreikšti savo mintis. Tuo pat metu vaikas ugdo savo suvokimą ir analitinį mąstymą. Kuo daugiau skaitome vaikui, tuo lengviau jis gali nuspėti, kuo ši istorija baigsis, o kartu smegenys yra skatinamos ieškoti ir kitų atomazgos galimybių, skatiname jo vaizduotę.

Garsus skaitymas yra puiki galimybė vaikui saugioje aplinkoje pažinti emocijas. Įsijautę į istoriją mes susitapatiname su herojais. Kuo geriau vaikas pažįsta įvairias emocijas ir jausmus, sugeba juos įvardinti, o tai padaryti padėti gali tėvai, kurie vaikui skaito istoriją, tuo geriau vaikas ateityje sugebės tinkamai suvokti savo ir kitų emocijas, užmegzti bei išlaikyti ryšius su kitais žmonėmis, būti empatiškas. Skaitydami kuriame vaikui vaizdinį paveikslą. Mes įsivaizduojame, kaip atrodo personažai, vieta, kurioje vyksta veiksmas, sekame kaip vystosi istorija sulig kiekvienu skyriumi, susitapatiname su personažais ir įvykiais, susiejame su jais, išgyvename jų jausmus. Jei tėvai dar sugeba skaityti vaikui įsijautę, keisdami balsą, išlaikydami pauzes, naudodami veido išraiškas ir gestus, įspūdis, įsijautimas, emocijos ir istorijos poveikis dar labiau sustiprėja. Kartu tai yra nuostabi pramoga ir vaikui ir tėvams. Vaikai ieško smagumo viskame, ką jie daro. Skaitymas vaikui yra pramoga, tai ugdo jo pomėgį skaityti, pasinerti į istoriją, tuomet vaikas juokiasi ir verkia katu su personažais ir susižavėjęs laukia istorijos tęsinio, o kartu plečia savęs suvokimą bei ryšį su tėvais, kurių dėka jis pateko į tą stebuklingą skaitinių pasaulį.


Straipsnis publikuotas "Mamos žurnalas" 2019 Nr.9

https://mamoszurnalas.lt/skaitykite-savo-vaikui-garsiai-kas-slypi-po-siuo-psichologu-patarimu/


117 peržiūrų

Naujausi įrašai

Rodyti viską
bottom of page