top of page

Nėštukės emocijų bangose


Nėštumo metu patiriame daugybę emocijų, kurių dalis gali būti visiškai naujos. Galite pereiti iš sujaudintos į susirūpinusią arba iš laimingos į liūdną ir vėl atgal. Nėštumo hormonai stipriai įtakoja tokias emocines sūpynes, ypač per pirmuosius tris mėnesius. Žinokite, kad tai pasireiškia ne tik jums vienai. Kodėl taip nutinka? Viena vertus, išgyvenate įprasto, pažįstamo gyvenimo perversmą. Kita vertus, jūsų kūnas ir smegenys patiria didelius fizinius pokyčius. Hormoniniai pokyčiai turi didžiulį poveikį jūsų nuotaikai nėštumo metu ir po jo. Be emocinių bangų, kurias sukelia besikeičiantys hormonai, jausmas, kad ateina nauja gyvybė, gali būti jaudinantis ir keliantis baimę vienu metu. Moterys taip pat dažnai jaučia nerimą, pažeidžiamumą, jaučiasi priblokštos didelių pokyčių, kuriuos atneš nėštumas ir naujagimis.

Net jei jaučiatės sužavėtos nėštumo, neabejotinai kils ir nerimą keliančių minčių. Daugelis moterų sau užduoda daug įvairių klausimų. Tarp daugybės kylančių klausimų ir minčių ji gali abejoti savo, kaip motinos, gebėjimais, kaip gali pasikeisti santykiai poroje, kaip pavyks susitvarkys finansiškai...

Paprastai nėštumo metu daug dėmesio skiriama fiziniams moters kūno pokyčiams, tačiau mažiau dėmesio skiriama emociniams pokyčiams, kuriuos ji patiria. Nėštumas gali būti jaudinantis laikas, tačiau taip pat jis gali būti labai įtemptas, dėl ko emocijos gali stipriai banguoti. Be fizinės sveikatos, taip pat svarbi motinos emocinė ir psichinė sveikata. Atkreipkime dėmesį į ją ir apžvelkime ką galime daryti, kad jaustumėmės nėštumo metu kuo geriau ir mėgautumėmės motinyste. Taigi, dažniausiai patiriamos nėštukės emocijos:

Palaimingai laiminga. Estrogenai gali sukelti užburiančios palaimos jausmą. Daugelis moterų būna tiesiog labai susijaudinusios ir laimingos, kad laukiasi, ypač tos, kurios jau kurį laiką bandė ir Valio! pavyko.

Ką daryti su šia emocija? Mėgautis kuo ilgiau pilna širdimi ir dalintis su partneriu 😊

Ašarojanti, irzli ir nerimaujanti. Hormonai atlieka svarbų vaidmenį sukeliant emocines bangas nėštumo metu. Dažnai pasireiškia dirglumas, liūdesys ar nerimas, o tam tikrais nėštumo mėnesiais jie gali būti dar ryškesni. Nebūkite griežta sau, jei nerimaujate ir patiriate stresą. Galbūt tikėjotės, kad visą nėštumą jausitės susijaudinusi ir laiminga, tačiau niekas negali visą laiką jaustis vien pakylėtai.

Ką daryti su šiomis emocijomis? Pirmiausia, paaiškinkite savo partneriui, kad patiriate gana sunkių jums emocijų kokteilį. Paaiškinusios, kad jūsų keistas, kartais kandus humoras neturi nieko bendra su juo, užbėgsite už akių galimai įtampai santykiuose. Tas pats pasakytina ir apie kitus šeimos narius bei draugus. Savo rūpesčių užspaudimas, nutylėjimas tik padidina nerimą, įtampą ir irzlumą. Aptarkite savo jausmus ir rūpesčius su tuo, su kuo jaučiatės patogiai. Tai gali būti jūsų partneris, draugai, šeima ar psichologas. Stenkitės nesijausti kalta dėl to, kad jaučiatės nusiminusi tuo metu, kai kiti žmonės tikisi, kad būsite laiminga. Kaip jaučiatės, taip jaučiatės ir daugelis žmonių supras, ką išgyvenate.

Kartais nerimaujame ir patiriame stresą dėl dalykų, apie kuriuos mažai žinome, todėl mus užvaldo nežinomybės baimė. Ieškokite kokybiškos informacijos apie viską, kas susiję su nėštumu. Tai gali padėti jaustis labiau pasitikinčia ir kontroliuojančia situaciją bei savo gyvenimą.

Daugeliui besilaukiančių mamų būna naudinga praktikuoti sąmoningumo praktikas (mindfulness) arba užsiimti tuo, kas joms patinka. Tai padeda smegenims pailsėti nuo nerimo, o tai pagerina nuotaiką ir gali padėti pamatyti dalykus aiškiau ir perspektyviau. Patinkančios muzikos klausymasis taip pat gali padėti nuraminti emocijas ir pagerinti savijautą nėštumo metu. Rašymas apie savo emocijas ir išrašymas, kaip jaučiatės dėl stresinių įvykių, taip pat gali būti puiki priemonė stresui ir nerimui valdyti.

Pasirūpinkite savimi: reguliari mankšta ir sveika mityba numalšina neigiamus jausmus ir sustiprinai teigiamus. Gera fizinė savijauta svarbi emocinei gerovei. Taip pat jei sirgote depresija, būtinai pasakykite apie tai savo gydytojui, nes ji gali kartotis ne tik nėštumo metu, bet ir užsitęsti ar pasunkėti po gimdymo. Tiesiog svarbu imtis reikalingų priemonių, kad tai suvaldytumėte.

Stulbinančiai seksuali. Ne veltui antrąjį trimestrą vadina „medaus mėnesio laiku“. Šiuo nėštumo etapu moters pilvukas dar nedidelis, o krūtys gali būti didesnės, todėl jūsų partneriui galite atrodyti nepaprastai seksuali. Kraujo tūrio padidėjimas nėštumo metu taip pat turi įtakos visoms kūno dalims. Moteris nėštumo metu yra jautresnė, todėl galite jaustis labiau seksuali.

Ką daryti? Pasikonsultuoti su gydytoju ir jei jis neturi pastebėjimų šiuo klausimų, mėgautis, žaisti ir džiaugtis artumu su partneriu.

Pavargus ir apsiblausus. Pirmąjį trimestrą kūne gaminami hormonai gali sukelti triuškinantį išsekimą ir rytinį pykinimą. Nuovargis gali lemti aktyvumo sumažėjimą, kuriuo skundžiasi daugelis moterų, tačiau tai gali būti ne vienintelė priežastis. Jūsų prioritetai keičiasi. Anksčiau daugiausia dėmesio skyrėte susitikimams ir darbams, o dabar svajojate apie buvimą mama ir renkate kūdikių vardus bei kraitelį.

Ką daryti? Labai svarbu judėti, net jei tingisi. Norėdamos pastiprinti savo energiją ir nuotaiką, mankštinkitės. Tebūnie tai labai lengva mankšta, lėtas pasivaikščiojimas ar paplūduriavimas baseine. Vanduo puikus emocijų gydytojas. Maudydamosi, kad ir po dušu, jausitės daug geriau. Jei galite, sumažinkite bet kokius streso šaltinius ir raskite savų būdų, kaip pagerinti savo emocinę gerovę. Stenkitės spręsti rūpesčius po vieną, kad nesijaustumėte jų užvaldyta ir prislėgta.

Sunku aiškiai mąstyti ar jaustis pozityviai, kai jautiesi blogai ir pavargusi. Todėl svarbu pasirūpinti savo fizine sveikata, ypač suteikti sau daug poilsio ir miego, kas padės sėkmingiau išlaikyti emocinę pusiausvyrą. Jei turite darbą, atskirkite veiklas: stenkitės dirbti darbe ir susikoncentruokite į savo pasirengimo kūdikio atėjimui veiklas ir kitas „mamyčių“ užduotis, kai esate namuose. Taip pat naudinga užsirašyti savo mintis ir darbus. Tai ne tik padės jaustis organizuotai, bet ir neleis jų pamiršti, dėl jo jausitės mažiau įsitempus. Stenkitės riboti laiką, kurį praleidžiate analizuodama savo rūpesčius, ir pailsėkite nuo orientacijos į ateitį. Verčiau sutelkite dėmesį į savo pilvelyje augantį kūdikį ir skirkite laiko mėgautis nėštumu.

-> Ir dar keli patarimai, kad jūsų vaikelio laukimas ir tapimas mama būtų harmoningas:

· Atminkite, kad nėra tobulo būdo būti nėštuke. Jei esate temperamentinga ir nepastovi laukdamasi, tai visiškai nereiškia, kad nebūsite nuostabi mama.

· Pasistenkite būti kiek įmanoma labiau lanksti ir kantri bei išsilaisvinkite nuo nepagrįstų lūkesčių tiek sau, tiek kitiems.

· Jei verkiate per graudžius filmus, o kartais ir visai be aiškios priežasties, priimkite, kad nėštumo metu viska tai labai normalu ir tinkama.

· Atvirai pasikalbėkite su partneriu, draugais ir kitais šeimos nariais apie savo nuotaikas ir jausmus. Tai padės jiems būti supratingesniems, o jums labiau atsipalaiduoti.

· Išbraukite iš savo žodyno žodžius „Aš turiu jaustis […] būdama nėščia“. Jūs galite jaustis pačiais įvairiausiais būdais ir tai yra normalu.

· Žinokite, kad pirmosios savaitės po gimdymo yra kitokios, kartais sunkios, kiekvienai naujai mamai ir kad rūpintis savimi yra taip pat svarbu, kaip rūpintis savo kūdikiu.

· Prisiminkite ir dažnai kartokite šią mantrą: „Aš neprivalau būti supermama“. Mėgaukitės būdama mama.

Leiskite partneriui pasirūpinti jumis ir kūdikiu. O tam reikia, kad jam pasakytumėte ką jis gali padaryti, kad jūs jaustumėtės puikiai, mylima bei mylinti.


Straipsnis publikuotas žurnale "Nėštukė" 2022 m.

14 peržiūrų0 komentarų

Naujausi įrašai

Rodyti viską

コメント


bottom of page